תאונות דרכים

תאונות דרכים – יכולות להתרחש בכל עת, בכל מקום ובכל גיל. רבים אינם מודעים לעובדה כי גם מעידה באוטובוס יכולה להיחשב כתאונת דרכים. אשמים או לא אשמים, באם עברתם תאונת דרכים אני אהיה שם עם הכוונה נכונה, ניסיון ומקצועיות רבה לעמוד על כל זכויותיך בגין נזק גופני ו/או נפשי. חשוב להבין את כל הדקויות באירוע שכזה ומומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין. יש לציין כי על פי חוק לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד) קיים פיצוי הקבוע במקרה של זכיה. ובכל מצב התשלום יהיה רק בסוף ההליך.

תאונת דרכים מבחינה משפטית

חוק הפלת"ד – חוק פיצויים  לנפגעי תאונות דרכים. חוק סוציאלי שמשמעותו שכל תאונה שיש בה פגיעה גופנית ללא קשר למי אשם בתאונה הנפגע יקבל תמיד פיצוי כאשר כל מקרה יבחן לגופו ובהתאם יקבע גובה הפיצוי.

במסגרת החוק ישנה קביעה כי כל תאונה שנגרמה עקב שימוש ברכב מנועי ומצבים נוספים שניתן לפרשם כשימוש ברכב מנועי כמו חניה, יציאה וכניסה לרכב, פגיעה ממתקן שמחובר לרכב ועוד, כל אלה יוכרו כנפגעי תאונת דרכים וחשוב לדעת כי גם נפגע כהולך רגל זכאי לפצויים לפי חוק נפגעי תאונות דרכים.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766 

התיישנות בתאונת דרכים

נשאלת השאלה מתי יכול אדם לתבוע בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת דרכים? כל הזמן, מתי שהוא נזכר, כאשר חבר מיידע אותו? אז כמובן נסביר תחילה מהי התיישנות בתביעה. הכוונה למועד, מתחיל להיספר ממועד קרות התאונה, או הידיעה על הנזק שנגרם, כאשר לאחר מועד זה לא ניתן להגיש תביעת תאונת דרכים, כמובן שישנם חריגים להתיישנות תביעה אך הם מעטים לעומת הכלל של התיישנות תביעה ויש לבדוק את התיישנות התביעה והאם ישנו חריג במקרה שלכם. במילים אחרות, ככל ולא הוגשה תביעה על הנזקים שנגרמו, במועדים טרם ההתיישנות, לא ניתן יהיה להגיש תביעות נזקי גוף בגין תאונת הדרכים. 

על פי פקודת הנזיקין, וחוק התיישנות, תביעת נזיקין לרבות תביעה בגין תאונת דרכים, מתיישנת אחרי שבע שנים, ממועד קרות התאונה, או גילוי הנזק, כמו כן יש גם חריגים לכלל של שבע שנים, והוא כאשר מתגלה הנזק באיחור ממועד התאונה או הקשר הסיבתי של הנזק לתאונה.

חריג נוסף הם הקטינים. להם החוק מאפשר להגיע לגיל 18 כלומר להגיע לבגרות ומשם שבע השנים מתחילות להיספר. כאשר המטרה לא לקפחם, לאפשר להם להגיע להחלטה מושכלת באם רצונם לתבוע בשל פגיעתם ונזקם הגופני.

על כן, אנו ממליצים תמיד ומיד לאחר קרות התאונה, להיוועץ עם עורך דין תאונות דרכים מומלץ ומנוסה, שילווה אתכם מתחילת התהליך ויסב את תשומת ליבכם למועדי ההתיישנות שעלולים להיות קריטים בכל הנוגע לעתיד תביעת תאונת הדרכים שעברתם.

לייעוץ ראשוני מקצועי חייגו – 055-5521766 

פיצוי לנפגעי תאונות דרכים 

החלק המשמעותי והקריטי בתביעת תאונת דרכים נעשה על ידי חישוב פרמטרים רבים. פרמטרים כמו גיל הנפגע וכמה שנים נותרו לו עד גיל פנסיה, סכום משכורתו לפני הפגיעה ואחרי הפגיעה, סוג פגיעתו, האם נזקק לעזרה והוצאות רפואיות שהיו ועוד יהיו. יש לשים לב שזהו שלב קריטי שרק עורך דין מנוסה ידע למצות את כל היבטיו ולמקסם את פיצויי הנפגע.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

הנתבעים בתביעות תאונות דרכים

מאחר ו מדינתינו הוקמה על בסיס עקרונות סוציאלים ותאונות דרכים ופציעות רבות כתוצאה מהם הפכו לדבר שכיח הרי שהמדינה שאפה שכל מי שנפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי. מכאן החוק קובע אחריות מוחלטת על החברה שביטחה את הרכב המנועי ולפיכך כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את הרכב. עוד קובע החוק כי כל הרכבים הממונעים (לרבות כלי רכב), חייבים בביטוח חובה. על כן, פניה לעורך דין המנוסה בתחום תאונות הדרכים בסמוך למקרה תאונת הדרכים ככל שניתן, בסבירות גבוהה יחזק באופן משמעותי את הסיכוי שלכם לקבל פיצוי מקסימלי.

תביעות תאונות דרכים, עשויות להיות מורכבות, ובנוסף חברות הביטוח כגוף כלכלי לא ממהרות לשלם אם בכלל. לכן ליווי והעברת הטיפול בתביעתך לעורך דין תאונות דרכים שמומלץ מתוך ניסיונו בתחום, יחסוך לך כאבי ראש רבים, התעסקות בבירוקרטיה, ימקד אותך אל המטרה, במילים אחרות עו"ד תאונות דרכים מנוסה, יתן לכם יתרון נוסף ומשמעותי מול אותה חברת ביטוח אשר ביטחה את הרכב בביטוח חובה, שברוב המקרים וללא עורך דין חזקה בהרבה מהנפגע.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

פיצוי לנפגעי תאונת דרכים – בכל מצב?

באם תאונת הדרכים הוכרה כתאונת דרכים, מאחר ואין אנו נדרשים להוכיח אשמה של זה או אחר הרי שכל מה שנותר הוא לקבוע את גובה הנזק, משמע לקבוע את כמות הכסף שתקבלו הרי כי באופן עקרוני התשובה לכך היא כן. אולם פני הדברים אינם פשוטים כמו שהם נראים. חברות הביטוח הינם גופים חזקים בעלי כוח כלכלי משמעותי שמערימות קשיים. הם אינן מחלקות כספים בקלילות ומטרתן לחלק כמה שפחות. לכן, מומלץ לפנות לעורך דין תאונת דרכים עוד בטרם הוגשה תביעה נגד חברת הביטוח דבר שיוצר איזון ומאפשר הליך של משא ומתן שלעיתים משיג תוצאות מרביות עבור הנפגע. בנוסף, עורך הדין יכול למנוע מטעויות העלולות להיגרם כתוצאה מהתנהלות מול חברת הביטוח, כאשר אדם פונה בצורה עצמאית לחברת הביטוח.

חשוב להדגיש כי למרבה הצער, הנפגעים בתאונות דרכים עלולים להיתקל בקשיים רבים בניסוחו של החוק על כל סעיפיו הרבים ועל התקנות שהוצאו מכוחו. כאשר על החוק והתקנות יש להוסיף עוד מאות פסקי דין אשר מתעדכנים חדשות לבקרים, ופעולה שאינה מקצועית עלולה להוציא את מקרה תאונת הדרכים מגדר חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

לעיתים, יש לשים לב שנפגע תאונות דרכים יכול לתבוע גם את פוליסת הביטוח שלו ולתבוע את תגמולי הביטוח המגיעים לו באם טרם התאונה ביטח את עצמו בביטוח "תאונות אישיות", כך גם במקרה של אובדן כושר עבודה ניתן לתבוע את פנסיית הנכות כמו גם פוליסות של ביטוח חיים והכל בהתאם  לסוג נזק הגוף שנגרם.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

היעדר ביטוח חובה לאחד הצדדים

מקרה יוצא דופן הוא כאשר לאחד הצדדים פג תוקף ביטוח החובה או שאין  לו כלל ביטוח חובה. פירוש הדבר שאין באפשרותינו את מי לתבוע במקרה של תאונת דרכים, כמו כן גם לא צד ג' אחר.

בעבור מקרים אלה על מנת שניזוק הזכאי לקבל את הפיצוי המגיע לו על פי חוק הוקמה הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים והיא נקראת "קרנית".

למעשה "קרנית" נכנסת בנעלי חברת ביטוח ובמקרים בהם אין ביטוח על פי חוק, כלומר הנפגע היה מעורב בתאונת דרכים והרכב היה ללא ביטוח חובה, הנפגע יהיה זכאי לתבוע את קרנית כאילו הייתה חברת ביטוח שביטחה ביטוח חובה ויהיה זכאי לפיצוי מלא. 

תביעה זו היא תביעה מורכבת של מקרה יוצא דופן ואין החוק נותן פיצוי באופן מיידי, הפסיקה סייגה את אופן התביעה ואף את הפיצוי במקרים אלה. הדבר מדגיש יותר באם היית מעורב בתאונת דרכים עם אותם קריטריונים יש לעדכן עורך דין לענייני תאונות דרכים שינחה אותך כיצד לפעול על מנת למקסם את תביעתך.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

תביעת תאונת דרכים

בהקשר זה יודגש כי ניהול נכון של התביעה על ידי עורך דין תאונות דרכים מומלץ ומנוסה, יכול להתוות לנפגע את דרך האסטרטגיה הנכונה ואת האבחנה את מי נכון לתבוע פר מקרה.נציין, כי ללא ייצוג נאות, הנפגע לוקח על עצמו סיכון כי חברת הביטוח תנכה מהפיצוי, את סכום הפיצוי אשר יכול הנפגע לקבל מהביטוח הלאומי.

לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

תביעת תאונת דרכים – הולכי רגל

מקרה שבו נפגע הולך רגל מרכב, כאשר ברור שהולך הרגל עצמו אינו מבוטח מה עושים? 

במקרה זה יהיה זכאי לפיצוי כמו כל נפגע מתאונת דרכים. בשגרה יש לתבוע את ביטוח החובה של הרכב הפוגע, וכאשר מדובר במקרה של תאונת פגע וברח יש לתבוע את הקרן לפיצוי נפגעים "קרנית".

 לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

תביעת תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

רובנו עדיין נוסעים למקום העבודה (למעט תקופת הקורונה)ובמקרים בהם מתרחשת תאונת דרכים בדרך לעבודה או ממנה, במרבית המקרים יקבע כי התאונה הינה גם תאונת עבודה, ולפיכך ניתן לתבוע גם את המוסד לביטוח לאומי לקבלת פיצוי בגין תאונת העבודה.

מאחר ובנזיקין אין כפל פיצויים הרי שאם תבענו את המוסד לביטוח לאומי וגם הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח של הרכב למתן פיצוי כספי ואנחנו רשאים, הרי שהפיצוי מחברת הביטוח יהיה בקיזוז התשלום שהתקבל  מהמוסד לביטוח לאומי.  

 לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

פגיעה בתחבורה ציבורית יכולה להיות מוכרת כתאונת דרכים

מי מאיתנו לא השתמש בחייו בתחבורה ציבורית? 

לרוב אזרחים ותיקים משתמשים בתחבורה ציבורית, תלמידים ובכלל ובעיקר בקווים עירוניים עמוסים. מצב שאינו היפותטי בו  נהג האוטובוס עלול לבלום בפתאומיות, וכתוצאה מכך נוסעים יכולים לעוף קדימה על נוסעים אחרים ואף להיפצע מהתנגשות בעצמים שונים, או נוסעים יכולים לאבד שיווי משקל ולהחליק על רצפת האוטובוס.

נפילה במדרגות בזמן עלייה לאוטובוס לאחר עצירה בתחנה, יכולה להיחשב כתאונה כללית, אשר בגינה ניתן לתבוע את הנהג או את חברת האוטובוסים בגין רשלנות. בתאונה אשר נגרמה עקב חוסר זהירות או רשלנות הנהג, מחויבת חברת האוטובוסים לשאת בתשלום פיצויים עבור הנפגעים, ועל מנת לקבל פיצויים יש להגיש תביעת נזיקין נגד חברת התחבורה באופן ישיר.

במקרים מסוימים נפילה באוטובוס מוגדרת כתאונת דרכים, גם אם לא אירעה כל התנגשות בין רכב מנועי אחד לרכב אחר או לאדם. כאשר מדובר בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תוגש תביעה נגד חברת הביטוח של האוטובוס, והנפגע יהיה זכאי לפיצוי בגין מלוא נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.

במקרים אלו הנפגע אינו נדרש להציג את פרטי חברת הביטוח של הרכב וגם לא את מספר הרישוי ופרטי הנהג. בהעדר פרטים של חברת הביטוח, התביעה תוגש נגד חברת האוטובוסים. הנפגע יהיה זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח, כל עוד יוכיח שאכן היה מעורב בתאונת דרכים בעת נסיעה באוטובוס. 

באם היית מעורב בתאונה שאוטובוס לקח חלק בה ואתה מעוניין להגיש תביעה חשוב לאסוף כל דבר שעלול לסייע להוכיח את מעורבתו של הנפגע בתאונה, כמו: עדי ראיה שהיו נוכחים באוטובוס, כרטיס נסיעה, דו"ח של מד"א, תיעוד רישום רפואי של חדר מיון, ביקור בקופ"ח ורופאים מומחים וכל מסמך אחר הקשור שיכול לסייע. וכדי למצות את מלוא הזכויות, רצוי לפנות לעורך דין  לענייני תאונות דרכים טרם הגשת התביעה.

 לייעוץ מקצועי ראשוני חייגו – 055-5521766

משרד עורכי-דין גנית כהן הוא משרד מהמשרדים המובילים בייצוג נפגעי תאונות דרכים. משרדנו מלווה את הלקוח במגוון תביעות משלב הייעוץ הראשוני, העדויות הרפואיות (משרדנו נתמך בסגל של מומחים רפואיים המסייע  לנפגעים), ליווי בועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי, ניהול משא ומתן מול חברות הביטוח ודרך הגשת תביעות לבתי המשפט וזאת על פי חוק הפלת"ד. בזכות הניסיון הרב ומקצועיות המשרד אנו מעניקים שירות מקסימלי עד קבלת התוצאה הרצויה. במידה ונפגעת בתאונת דרכים משרדנו ישמח להעניק משירותינו.